Projekt je spolufinancován Evropskou unií.
Registrační číslo projektu: CZ.03.02.02/00/24_066/0004680
Doba realizace: 1. 8. 2025 – 30. 6. 2028
Projekt představuje komplex navzájem provázaných aktivit komunitního charakteru na podporu minimálně 250 dětí a rodičů v nepříznivé sociální situaci žijících na území ORP Brandýs n. Labem - St. Boleslav s důrazem na zlepšení jejich osobní situace, prevenci a případnou identifikaci ohrožení dítěte a rodiny, zapojení principu participace, podpory v přirozeném prostředí, využití inovativní pomoci rodinným asistentem, na rozvoj vzájemné multidisciplinární spolupráce i na osvětu veřejnosti.
Projekt řeší problém nárůstu počtu ohrožených dětí a rodin na území ORP Brandýs n. L. - St. Boleslav, a to rodičů a dětí žijících v nepříznivé sociální situaci, ohrožující běžné fungování rodiny, kterou již nedokážou sami zvládnout a kde k vyřešení nepříznivé sociální situace nestačí běžné služby a dosavadní dostupná podpora v regionu. Jde o rodiny, jejichž situace je náročná dlouhodobě, ale i rodiny, kde dojde k náhlé neočekávané události (např. úmrtí, odchod jednoho z rodičů, nemoc) a také rodiny se zvýšenými potřebami, např. s dětmi se specifickými potřebami, se zvýšenými potřebami v oblasti učení, neúplné rodiny atp.
Projekt reaguje na potřebu zvýšení kapacity a dostupnosti služeb pro ohrožené rodiny - tyto rodiny potřebují místně i finančně dostupnou komplexní podporu z lokálních komunitních zdrojů, zaměřenou na prevenci vzniku a rozvoje ohrožení dítěte, provázanou s dalšími aktéry v lokalitě, která přispěje ke stabilizaci rodiny a zajištění bezpečné péče o dítě v domácím prostředí. Jedná se o podporu posílení rodičovských kompetencí, přímou dlouhodobou podporu rodin dle jejich individuálních potřeb v jejich přirozeném prostředí, zlepšení školní připravenosti dětí, podporu zapojení do komunity i cílenou odbornou pomoc. Cílem projektu je nabídnout ohroženým rodinám takovou podporu, jejíž potřebnost sami vnímají, na které participují (kde to lze) a kde jsou motivováni k vlastní aktivní účasti.
Zároveň je vzhledem k alarmujícímu navýšení počtu týraných a ohrožených dětí v r. 2022 i k případům lhostejnosti veřejnosti přítomné při ohrožení dítěte, potřebné posílit v regionu včasnou identifikaci možného ohrožení dítěte či rodiny u odborné i laické veřejnosti (znaky špatného zacházení projevující se v chování dítěte i znaky rizikového chování pečujících osob) a zvýšit povědomí o možnostech řešení situace.
Kontaktní osoba:
Mgr. Jana Krausová: jana.krausova@rc-routa.cz, telefon 605 228 444